cartea mai mult prezinta discomfortul social, decat sa il explice sau sa ofere solutii aplicabile. Ideea probabil este sa aprinda intrebari in cititori ca apoi acestia sa interpreteze si sa analizeze. Ar fi fost dragut insa sa fie un pic mai multe detalii sau exemple concrete pentru a intelege mai aplicat, cel putin anumite aspecte. Modul in care este scrisa cartea este accesibil, se citeste usor si acesta este un plus. Cum a scris si Emilia, solutiile prezentate in carte sunt idealiste, in Romania cel putin este nevoie de solutii mai permisive si graduale pentru a vedea rezultate.